Plánujete kúpu rodinného domu alebo bytu, no keď vidíte tie vysoké ceny, odrádza vás to? Možno vás poteším, že ceny nehnuteľností na trhu začínajú pomaličky klesať. Áno, možno ste to už zaregistrovali, ale ceny nehnuteľností pomaličky klesajú. Aj pri vysokých úrokových sadzbách sa to predsa len deje. Vezmime si napríklad obyčajného človeka, ktorý práve doštudoval vysokú školu. Keď sa chce postaviť na vlastné nohy, nemá nasporené toľké peniaze, aby si mohol kúpiť byt alebo rodinný dom. Ako teda sa k nemu dostane? Je to pomocou hypotekárneho úveru. No lenže, aj tam potrebuje mať veľa peňazí nasporených. Toto je dôvod, prečo mnoho mladých ľudí ostáva bývať so svojimi rodičmi, aj keď sú už dospelí a chceli by sa osamostatniť. Niektorí nemajú bohatých rodičov, ktorí by im len tak kúpili byt alebo rodinný dom. Ako si teda nasporiť na novú nehnuteľnosť?

 

útulný byt

 

V prvom rade, ak nemáme dostatok svojich financií na kúpu bytu alebo rodinného domu, nemali by sme trvať na novostavbe. Staršie byty alebo rodinné domy sú omnoho lacnejšie a neskôr, keď budete mať trošku nasporené, si viete starší byt alebo rodinný dom prerobiť podľa svojich predstáv. Nie je nutné, aby ste hneď po kúpe bytu alebo rodinného domu kontaktovali rôzne stavebné firmy alebo dizajnérky.

 

byt

 

To môže vyjsť pekne draho. Navyše také dizajnérky mnohokrát majú svoj štýl a nemusia sa trafiť do toho vášho štýlu bývania. Ešte by ste im museli zaplatiť aj za vyhotovenie ich práce a čas, ktorý nad tým strávili. Na čo? Vy si viete postupne pekne prerobiť aj starší byt alebo rodinný dom. Aj pomocou vašich priateľov a blízkej rodiny, ktorá vám určite s radosťou pomôže. Ak na niečo nemáte, neprerábajte to. Každá prerábka, či už bytu alebo rodinného domu, sa zvykne predražiť. Poriadne si premyslite, či sa vám naozaj neoplatí radšej kúpiť starší byt alebo rodinný dom a nepúšťať sa do kúpy novostavby.