Centrálne svietidlá v kuchyni sú považované za pomocné, hoci môžu v miestnosti svojim vzhľadom dominovať a vytvárať tu veľmi zaujímavý a atraktívny výzor. Stropné svietidlo v kuchyni by sme však nemali brať príliš vážne, a kto ho vníma iba ako dekoráciu, v zásade postupuje správne, pretože najväčšia pozornosť by sa v kuchyniach mala upnúť na osvetlenie kuchynskej linky.

LED reflektor

V minulosti, pred niekoľkými desiatkami rokov, to nebolo vôbec jednoduché riešenie, pretože sa k tomu hodili iba halogénové žiarovky alebo žiarivkové trubice, ale svietidlá museli byť opatrené mohutným krytom, a celé to vytváralo trochu ťažkopádny dojem. Dnes máme však k dispozícii technológiu LED, a s ňou možno už naozaj kúzliť.

kuchynská linka

LED pásky – LED diódy je možné dnes vyrobiť v takom tvare a veľkosti, že ich možno veľmi ľahko umiestniť do tvaru tenkého plochého pásika. Pásik sa potom dá rôzne tvarovať, deformovať, naťahovať, krútiť, skrátka pohrať sa s ním tak, ako keby ste mali v ruke modelovaciu plastelínu. Tým pádom vložíte pásik do akejkoľvek štrbiny, záhybu, voľnej plochy, kamkoľvek uznáte za vhodné. Kuchynská doska potom bude dostatočne osvetlená bez toho, aby na spodnej strane horného radu skriniek čosi nevzhľadného vyčuhovalo.

LED halogény – staré halogénové žiarovky môžu dobre plniť svoj účel osvetlenia pracovnej dosky, ale problém je v ich vysokej spotrebe elektriny. Môžete ich ale nahradiť LED halogénmi, ktoré sa zhotovujú s rovnakou päticou, takže stačí starý halogén vyskrutkovať a naskrutkovať na jeho miesto svietidlo LED. Vtip je v tom, že LED svietidlá majú mnohonásobne nižšiu spotrebu energie, a to je pri súčasných vysokých cenách elektriny celkom zásadná vec.

LED žiarivky a panely – istou možnosťou sú aj svietidlá tvarované do plochých dosiek alebo napodobňujúce klasické žiarivkové trubice. Takže opäť ďalší typ svietidiel, ktorý nebude v kuchyni pôsobiť ako, obrazne povedané, „päsť na oko“.