1. Sladené nápoje vymeňte za čistú vodu alebo bylinné čaje. Ak vám nechutí čistá voda, skúste do nej pridať citrón alebo limetku. Čaje sa snažte piť nesladené, prípadne zvoľte iba med.

 

  1. Choďte čo najviac pešo. Viete, že denne sa odporúča spraviť minimálne 10 000 krokov? Začiatky budú síce ťažšie, ale stačí si vytvoriť návyk. Zlepší sa i vaša kondička.

 joga.jpg

  1. Sladkosti vymeňte za ovocie. Nemusíte sa nútiť do jedenia banánov, ak vám nechutia. Najmä v lete máte možnosť jesť akékoľvek ovocie, či jahody, maliny, marhule, hrušky, jablká, cez hrozno až po melóny, ktoré sú vhodné v horúčavách, pretože obsahujú veľa vody.

 

  1. Viac sa hýbte. Ak máte sedavé zamestnanie, skúste sa aspoň cestou z práce alebo večer prejsť. Vystúpte napríklad o zastávku skôr. Ak vám to cesta a čas dovoľuje, jazdite do práce na bicykli.

 

  1. Doprajte si odpočinok. Človek by mal spať aspoň tých 7 až 8 hodín. Nikdy sa netreba premáhať. Ak ste pod stresom, skúste relaxačné cvičenia. Alebo si len tak čítajte či „vypnite“ pri ľahkej komédii alebo romantickom filme. Skrátka, doprajte si relax!

 

  1. Aspoň dvakrát do týždňa si choďte zabehať, zaplávať, zabicyklovať alebo svoj čas venujte joge, pilatesu alebo zumbe. Na výber máte množstvo druhov pohybu. Môžete cvičiť pokojne aj doma. Stačia ľahké cviky, pokojne len na pretiahnutie stuhnutých svalov.

 turistika.jpg

  1. Obmedzte nezdravé jedlá, fajčenie a alkohol. Už po pár dňoch uvidíte rozdiel.

 

  1. Udržiavajte zdravé vzťahy. Nehádajte sa a snažte sa vyhýbať stresu. Aj to totiž ovplyvňuje vašu psychiku a následne sa to môže odzrkadliť aj na vašom tele a zdraví.

 

  1. Skúste obmedziť konzumáciu mäsa a mäsových výrobkov. Nemusíte byť striktne vegetariánom a vegánom. Stačí, ak si miesto každodenného jedenia mäsa doprajete mäso napríklad dvakrát v týždni.

 

  1. Usmievajte sa. Veľa a často. Myslite pozitívnejšie a neskláňajte hlavu hneď, ak sa vám niečo nepodarí. S pozitívnym myslením sa zmení aj váš život a chuť doňho. Tak čo, presvedčili sme vás?